Mladá fronta 18. března 2014

Fotograf hledal kousky Prahy v Bratislavě, Varšavě, Budapešti

Pražský fotograf Ondřej Kavan včera v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí pokřtil svou obrazovou publikaci, ve které zachytil architektonické paralely Prahy a dalších hlavních měst zemí Visegrádu

PRAHA

Praha, Bratislava, Budapešť a Varšava.

Čtyři různá města v různých zemích, která od sebe dělí stovky kilometrů. A přece se v nich najdou zákoutí, která dokážou zmást návštěvníka natolik, že zapochybuje, ve kterém z těchto měst se vlastně nachází. Po takových místech v posledním roce pátral v metropolích visegrádské čtyřky fotograf Ondřej Kavan. Plodem jeho toulek je kniha Architektonické paralely – Bratislava, Budapešť, Praha, Varšava. Kavan už v devadesátých letech minulého století připravoval kalendáře pro jednu rakouskou banku, kde zachycoval podobnosti Vídně a Prahy. Loni ho napadlo porovnat mezi sebou čtyři hlavní města, která k sobě mají v různých ohledech historicky blízko. „Ta čtveřice měst má společnou židovsko-křesťanskou tradici a to je všude vidět. Praha má ale památky od románských dob až do současnosti, zatímco třeba Varšava byla prakticky zničena při bombardování během druhé světové války,“ popisuje fotograf. Hledat paralely mezi Prahou a Vídní bylo podle něj mnohem snazší. „Tam se najdou věci, které i rodilý Pražan zamění. Třeba pohled na zelené kupole svatého Mikuláše na Malé Straně a na Karlskirche,“ vypráví Kavan, který se fotografování Prahy věnuje už dvacet let. Kubismus a renesance? I mezi nimi lze najít paralely Podobnosti se však podle něj dají objevit i napříč stavebními styly a historickými obdobími. „Nemusíte nutně kombinovat baroko s barokem. Našel jsem třeba prvek na jednom renesančním domě v Budapešti, který vypadal stejně jako detail na kubistickém domě na Vyšehradě. Hledal jsem paralely vážné i trochu legrační, ze stejné doby i napříč architektonickým vývojem,“ líčí umělec. Srovnávat obrazově Prahu s ostatními městy pro něj jako mnohaletého pozorovatele české metropole, který se celý svůj život dívá z okna svého bytu na Národní divadlo, nebylo tak složité. „Ale hledejte paralely mezi Budapeští a Varšavou nebo Varšavou a Bratislavou. To už je docela oříšek, když je nemáte tolik napozorované. Něco jsem si vytipoval, něco chtěl najít a na něco jsem narazil doslova náhodou,“ říká Kavan. Na projekt získal fotograf grant z Mezinárodního visegrádského fondu. Kvůli tomu však měl na přípravu knihy jen několik měsíců. „Někdy mě mrzelo, že mám tak málo času. Hlavně když jsem přijel do Budapešti a zjistil, že parlament, Matyášův chrám i hrad jsou pod lešením. To byla nemilá překvapení,“ usmívá se fotograf.

Radka Římanová

 

Úterý 25. února 2014

https://art.ihned.cz/architektura/c1-61739980-ondrej-kavan-architektonicke-paralela

Čtyři metropole, jeden fotograf. Kavan hledá architektonické paralely v metropolích Visegrádu

Secesní stavby, židovské synagogy, funkcionalistické domy i budovy socialistického realismu stojí v Praze, Budapešti, Varšavě i Bratislavě. Minulost těchto měst je poznamenaná válkou, povstáními, okupací a dalšími historickými událostmi. Český fotograf Ondřej Kavan se věnuje fotografování Prahy a dalších měst přes dvě desetiletí a hledá v nich shodné architektonické prvky. I když fotografuje dominanty různých měst, mnohé z nich v nás mohou vyvolávat pocit domova. Posuďte sami. Své "bádání" uspořádal v knize Architektonické paralely - Praha, Bratislava, Budapešť a Varšava, kterou koncem loňského roku vydalo nakladatelství Columbus.